Pascal’ın Matematiksel İnanç Teorisi !!! | ilim Ve Bilim
Ana Sayfa
Ana Sayfa

Pascal’ın Matematiksel İnanç Teorisi !!!

Ahiret hayatı, bir ihtimal değil, apaçık bir gerçektir…bu olasılık Ateizm Zekayı Kurnazlık Olarak da Ele Aldığı İçin İnkara Kaçarak Akılsız Oldukları İfade edilmiştir.(H.Bilgin Türk)

Pascal’ın olasılık hesabıyla hayatını dine adamasını konu alıyor bu yazı…

 

Öncelikle Pascal’a göre Allah’a inanmanın neden gerekli olduğunukısaca anlatalım. Tanrı ‘ nın varlığının ya da yokluğunun bilinemeyeceğine ileri sürenyaklaşım agnostisizm olarak adlandırılır. Pascal, düşünmede geri kalmışagnostiklere ve maddecilere inat bu konuda kumarbaz teorisini ortayasürer. Sürmekle de kalmaz tanrının varlığını matematiksel olarakkanıtladığını düşünür.Olasılık…

 

♥♥♥ Tanrı’nın varoluşuna oynayıp kazanırsak (yani, tanrı varise eğer), o zaman kazancımız -bir büyük ödül olarak sonsuz yaşamdır.

 

♦→ Bu seçimi yapmış isek ve de tanrı’nın varolmadığı bir şekilde ortaya çıkmış ise, kaybımız ebedî yaşam imkânıyla kıyaslandığında pek büyük bir kayıp sayılmaz: dünyevî birtakım hazları kaçırmış,birçok saati ibadetle geçirmiş olabiliriz.

 

♣♣♣ Tanrı’nın varolmadığı alternatifine oynamayı seçer vekazanırsak (yani, tanrı yok ise), bu dünyadaki hayatın hazlarına, ilahî cezakorkusu duymadan, düşkünlük göstermek açısından tam bir özgürlüğün keyfinevarırız.

 

♦→ Fakat bu alternatife oynar ve kaybeder isek (yani, tanrı’nın varolduğu ortayaçıkarsa), bu takdirde ebedî bir cehennem mahkûmiyeti tehlikesiyle dahi karşıkarşıya kalabiliriz.

 

 

Yani Pascal diyor ki iyi bir kumarbaz Tanrı’ya inanırdı.

 

Kumar Teorisi’nde Allah’a inanmanın neden gerekli olduğunu dahadetaylı anlamak istiyorsanız bu anlatımı inceleyin.Pascal çok uzun yıllar boyunca matematik ve fizik okuduysa da ölümünden birkaç yılönce sayılara karşı tutkusunu bir kenara bıraktı; çünkü matematiksel olarak, dine ve felsefeyeodaklanarak zamanını daha verimli bir şekilde kullanabileceğini kanıtlamıştı Bunu nasıl mı yaptı?

 

Pascal’ın hâlâ matematik ile ilgilendiği dönemde, 1654′de, Chevalier de Mere adında birFransız asilzade ona birkaç soru sordu. Bu sorulara ilişkin matematiksel veriler çok ilginçti ve Pascalbabasının eski dostu olan bir devlet büyüğüyle, Pierre de Fermat ile yazışmaya başladı.

 

 

De Mere aynı zamanda bir kumarbazdı ve o zamanlar popüler olan bir zar oyunu hakkında sorusoruyordu. Oyunda dört zar kullanılıyordu. Her seferinde oyuncu dört zar atıyordu. Dört zardan hiçbirialtı gelmezse oyuncu para kazanıyordu, zarlardan bir tanesi bile altı gelirse parayı kasa alıyordu. DeMere böyle bir oyunda kasanın avantajlı durumda olup olmadığını bilmek istiyordu. Yani olasılıklarkasadan yana mıydı?”Eğer bu sınıfta bir tek şey dahi öğrenseniz, bu bile size faydadır: O da şudur,” Caine tahtaya gittive koca harflerle yazdı.

 

 

Olasılıklar HER ZAMAN kasadan yanadır.

 

Birkaç öğrenci bu espriye güldü. “Peki neden? Bunu bana anlatabilecek öğrencim var mı? Jim.”Caine’in en sevdiği öğrenci oturduğu yerde doğruldu. “Çünkü, eğer olasılıklar kasadan yanaolmasa o zaman kasa para kaybederdi ve sonunda kasa kalmazdı.”"Aynen öyle,” dedi Caine. “Bana kalırsa olasılık teorisi ortaya atılmadan bile, de Mere’in bunuanlamış olması gerekiyordu; ama Fransız asilzadeler o kadar akıllı olsalardı kellelerinin vurulmasına daizin vermezlerdi.”

 

“Her neyse, Pascal ve Fermat gerçekten de – ‘cidden öylemiymiş’ gibi nidalarla – olasılıkların hepkasadan yana olduğunu kanıtladılar. Oyuncunun yüz oyun oynadığını varsaydılar – 100 atışın 48′indealtı gelmeme olasılığı yüksekken, 52′sinde altı gelme olasılığı daha yüksekti. Böylece olasılıklarkasadan yanaydı: 52′ye 48. İşte olasılık teorisi de böyle doğdu. Fransız bir asilzade dört zarla altıatmamaya çalışmanın akıllıca bir kumar olup olmadığını bilmek istediği için.”Birkaç öğrenci başını salladı. Caine bunun öğrencilerin söylediklerini ilginç buldukları anlamınageldiğini biliyordu. Arka sırada oturan Afrika kökenli Amerikalı bir öğrenci elini kaldırdı. “Evet Michael?”dedi Caine.

 

 

“Pascal hayatını dine adaması gerektiğini nasıl kanıtladı ki?”"Az daha unutuyordum,” dedi Caine. “Bunu yapmak için daha sonra ‘beklenen değer’ adıylaanılacak bir teori kullandı. Özünde işlem şu: Birkaç olay olasılığının ürünlerinin toplamını, her bir olaygerçekleşse elinize geçecekleri de ekleyerek topluyorsunuz.”Caine’e boş gözlerle bakıyordu öğrenciler. “Peki, anlaşıldı, daha doğrusu anlaşılmadı. Neyse,gerçek hayattan bir şeyle örnekleyelim: Piyango. Bu haftaki piyangoda ne kadar para birikmiş? Bilenvar mı bu hafta Powerball ne kadar veriyor?”"10 milyon dolar,” dedi arka sıralardaki atletik yapılı bir öğrenci.”Peki, vergi diye bir şeyin olmadığı hayali bir ülkede yaşadığımızı varsayalım. Şunu da biliyoruz kiPowerball’ı kazanma olasılığı 120 milyonda 1. Çünkü sayısal kombinasyonların toplamı bu. Bir lotobileti alarak ne kazanmayı beklediğimi hesaplamak için yapacağım işlem kısaca şöyle oluyor; Kazanmaolasılığını kazanacağım miktar ile çarpacağım, sonra da buna kaybetme olasılığımı sıfırla çarpıpekleyeceğim; sıfırla çarpmamın nedeni de kaybedersek bir şey kazanamayacak olmamız.”

 

 

Beklenen Değer. (piyango bileti) = (kazanma) olasılığı * toplam para +(kaybetme) olasılığı * (0$) [1/120.000.000.000}* ($10,000,000)+(119,999,999/120,000,000)* ($0) = (0.00000083%) * ($10,000,0000) +(99.99999917%) * ($0) =$0.083 + $0.000 =$0.083

 

 

“Yani bu hafta bir Powerball bileti alsanız ancak 8.3 sent kazanmayı bekleyebilirsiniz. Ama bilet birdolar ve görüldüğü gibi aslen değeri 8.3 sent Olasılık kuramına göre piyango bileti almak o zamanmantıklı değil, çünkü ödenen bedel beklenen değerden daha düşük.”"Yani, siz 1 dolar ödeyip de 10 milyon dolar kazanma şansınız olduğunu düşünerek bunadeğeceğini düşünseniz de, bu doğru değil; çünkü aslında biletin değeri 10 sent bile değil.” Cainekahvesini yudumladı ve öğrencilerin bu bilgiyi sindirmesini bekledi. Herkesin bu açıklamayıanladığından emin olduğunda soru sordu. “O zaman ne zaman piyango bileti almak akıl karı bir işoturdu? Madison cevap verebilecek misin?”Hoş sarışın oturduğu yerde doğruldu. “Herhalde toplam ikramiye 120 milyonu geçtiğinde.”"Doğru. Peki neden?”"Çünkü, büyük ikramiye diyelim ki 125 milyon dolar ve kazanma şansı 120 milyonda bir, o zamanher bir biletin beklenen değeri -” Madison durdu ve önündeki hesap makinesinde bir işlem yaptı, “1.04dolar olurdu, o da biletin bedeli olan bir dolardan fazla.”"Aynen öyle,” dedi Caine. “Beklenen değer teorisiyle olayı incelediğimizde, ancak değer bedeldenyüksekse o zaman bu risk göze alınmalıdır. Bu yüzden de ancak 120 milyon dolardan fazlasınıkazanabileceğiniz bir durumda piyango bileti almak gerekir.”"Peki ama, bunun Pascal’ın hayatını dine adaması ile ne ilgisi var?” diye sordu yine Michael.”Pascal beklenen değer teorisini kullanarak hayatını dine adaması gerektiğini kanıtladı. Hermatematikçi gibi o da, bu soruyu bir formüle indirgedi.”Hangisi daha büyüktür?a) Beklenen değer (hedonizm yani fiziksel yaşamdan zevk alma)Ya dab) Beklenen değer (dini hayat)Varsayım…a) Olasılık (ölümden sonra hayat yok) * (hedonizmden alınacak zevk) +Olasılık (ölümden sonra hayat var) * (sonsuza dek lanetlenmek) Veb) Olasılık (ölümden sonra hayat yok) * (dinden alınacak zevk)Olasılık (ölümden sonra hayat var)* (sonsuz mutluluk)Pascal’ın mantığı çok basitti: Eğer (a) (b)’den büyükse o zaman hedonizme devam edecekti, amaeğer (a) (b)’den küçükse o zaman dindar olmalıydı.”"Ama değişkenlerin değerlerini bilmeden bu denklemi nasıl çözdü?” diye sordu Michael.”Birkaç varsayımda bulundu, örneğin, sonsuz mutluluğun değeri pozitif sonsuzdu ve sonsuza deklanetlenmenin değeri negatif sonsuzdu.”Sonsuz mutluluk = +00Sonsuza dek lanetlenmek =-00″Eğer bir denklemde sonsuzu kullanırsanız bu diğer her şeyi etkiler, çünkü çok büyük bir sayıdır,böylece (a) hedonizmin beklenen değeri negatif sonsuz ve (b) dini hayatın beklenen değeri pozitifsonsuz.”(a) hedonizm =-00 ve (b) din = +00o zaman{a)< (b) böylece…(b) bek. değer (hedonizm) < bek. değer (dini hayat)

 

 

“Anladınız mı? Ölümden sonra insanın ruhunun yaşamasının veya her hangi bir şekilde bir hayatolmasının olasılığı ne kadar az olursa olsun, Pascal’ın dine bağlı bir hayat yaşamasından beklediğigetiri, yine de dünyevi zevklerle hedonistik bir yaşam sürüp de sonsuza dek lanetlenmeyi göze alacağıbir durumun getirisinden daha büyüktür.”"Pascal bunu anladığı anda da hayatının geri kalanını dine adaması gerektiği açıktı.

 

Eklenme
:
Ekim 14th, 2011
Kategoriye Git>
:
Etiketler
:
Video Linki
:

2 yorum “Pascal’ın Matematiksel İnanç Teorisi !!!”

Yorum yaz

Benzer İçerikler
width="75" width="75" width="75" width="75" width="75" width="75"
"Biz her insanın Kaderini kendi çabasına bağlı kıldık."İsra/13